6 mjete juridike në shtëpi për apnea obstruktive të gjumit

 • 4 يناير، 2023
 • بواسطة : admin

6 mjete juridike në shtëpi për apnea obstruktive të gjumit

Ne përfshijmë produkte që mendojmë se janë të dobishëm për lexuesit tanë. Nëse blini përmes lidhjeve në këtë faqe, ne mund të fitojmë një komision të vogël. Këtu është procesi ynë. Ky pengesë bën që personi të përjetojë pauza në frymëmarrje ndërsa flenë, zakonisht për shkak të relaksimit të muskujve në pjesën e prapme të fytit. Këto janë muskujt që ndihmojnë në mbajtjen e rrugëve të hapura. Në njerëzit me apnea qendrore të gjumit, prishja e frymëmarrjes ka të bëjë me funksionin e trurit, dhe zakonisht është një simptomë e një sëmundjeje të rëndë.

Në këtë artikull, ne përqëndrohemi në apnea obstruktive të gjumit. Vazhdoni të lexoni për të mësuar më shumë rreth shkaqeve dhe diagnozës së apnea obstruktive të gjumit, si dhe gjashtë mjete juridike në shtëpi që mund të ndihmojnë. Fondacioni, rreth 18 milion të rritur dhe 10-20% e fëmijëve që gërhitës në Shtetet e Bashkuara kanë apnea obstruktive të gjumit. Sëmundja e zemrës dhe presioni i lartë i gjakut. Nuk ka asnjë pikë të qartë ndërprerjeje për klasifikimin e apnea të gjumit si të rëndë sesa të moderuar dhe për përcaktimin nëse kërkon trajtim mjekësor. Apnea e butë obstruktive e gjumit.

1. Teknikat e humbjes së peshës

Për disa njerëz, mbajtja e peshës së tepërt të trupit mund të rrisë mundësinë e apnea të gjumit. Në veçanti, yndyra e tepërt brenda ose rreth qafës mund të dëmtojë potencialisht frymëmarrjen e një personi dhe të përkeqësojë apnea e gjumit. Disa hapa që një person mund të ndërmarrë për të humbur peshë përfshijnë:

 • Ulja e marrjes së ushqimeve të përpunuara dhe të shpejta
 • Angazhimi në aktivitet të rregullt fizik për të paktën 30 minuta çdo ditë
 • Minimizimi i konsumit të pijeve të larta të sheqerit

Lexoni rreth 10 këshilla të shkëlqyera për humbjen e peshës këtu.

2. Ndryshimet e stilit të jetës së shëndetshme

Përveç ndryshimeve në stilin e jetës që promovojnë humbjen e peshës, ndryshimet e tjera shëndetësore mund të ndihmojnë një person të zvogëlojë simptomat e apnea të gjumit.

Disa shembuj të ndryshimeve të stilit të jetës së shëndetshme përfshijnë: < /p> Gërhitje

 • Marrja e ilaçeve të alergjisë mbi-counter ose dekongestantëve të hundës për të rritur rrjedhën e ajrit duke zvogëluar ënjtjen dhe ndërtimin e lëngjeve në pasazhet e hundës
 • Këto zakone mund të ndihmojnë në uljen e numrit të episodeve të apnea dhe simptomave të shoqëruara në disa njerëz me apnea të gjumit.

  3. Pozicioni i gjumit anësor

  Një nga qasjet më të zakonshme për mjetet juridike në shtëpi për apnea e gjumit është një jastëk i pozicionimit të trupit ose një pajisje tjetër e ngjashme. Këto pozicionues punojnë duke e mbajtur një person të mos flejë në shpinë. Njerëzit që kanë apnea obstruktive të gjumit kanë më shumë të ngjarë të kenë episode kur flenë në shpinë. . Nëse një person përpiqet të rrokulliset mbi shpinë kur veshin çantën e shpinës, ata nuk mund ta mbajnë pozicionin dhe duhet të kthehen në njërën anë ose në një tjetër.

  Disa njerëz mund të preferojnë të bëjnë pozicionuesin e tyre duke siguruar një top tenisi ose një send tjetër mbi shpinë e tyre që i mban ata të mos kthehen gjatë gjumit. Gërhitja kronike mund të dëmtojë indet në rrugët e sipërme të frymëmarrjes, kështu që kjo mund të mos jetë një zgjidhje e mirë për të gjithë.

  4. Ngrini kokën e shtratit

  duke fjetur me kokën e shtratit në një kënd prej rreth 60 gradë mund të ndihmojë në uljen e numrit të episodeve të apnea. Kjo zgjidhje mund të jetë efektive për njerëzit që kanë apnea të gjumit që përkeqësohen kur ata shtrihen në shpinë, por që e kanë të vështirë të flenë në anën e tyre.

  Njerëzit do të jenë në gjendje ta arrijnë këtë pozicion duke fjetur në një shtrat ose karrige që ka një pjesë të sipërme të rregullueshme. Përndryshe, ata mund të përdorin jastëkë ose të blejnë një pykë trupi për torzën e tyre për të mbajtur kokën e ngritur. Didgeridoo duke luajtur

  Ndërsa ky ilaç mund të duket i pazakontë në rastin më të mirë, disa të dhëna ekzistojnë për ta mbështetur atë. Një studim i vogël që përfshin në zbulimin se pjesëmarrësit që luanin Didgeridoo kishin zvogëluar përgjumjen e ditës dhe episodet e apnea në krahasim me njerëzit që nuk luanin.

  Didgeridoo është një instrument prej druri prej druri nga Australia. Luajtja e didgeridoo kërkon përdorimin e një teknike të veçantë të frymëmarrjes që mund të ndihmojë në forcimin e https://harmoniqhealth.com/ muskujve në rrugën e sipërme të frymëmarrjes. Në këtë mënyrë, praktikimi i instrumentit mund të zvogëlojë episodet e apnea të gjumit.

  6. Pajisjet gojore ose dentare

  Një tjetër ilaç në shtëpi për apnea e gjumit ka veshur një pajisje gojore që mban gjuhën ose nofullën në një pozicion të caktuar për të ndihmuar në lehtësimin e frymëmarrjes më të mirë.

  megjithatë, në shumicën e rasteve , një pajisje gojore do të kërkojë një recetë, dhe një profesionist i dhëmbëve i cili ka trajnim në ilaçin e gjumit do të duhet ta përshtatet. Kontribuoni në apnea obstruktive të gjumit. Këto përfshijnë:

  • duke qenë të moshës 40 vjeç dhe më të vjetër
  • duke qenë mbipeshë
  • Të kesh një histori familjare të apnea e gjumit Konsumi i alkoolit
  • Të kesh një mbingarkesë të madhe
  • Të kesh një gjuhë të madhe, bajamet, ose uvula
  • që ka një nofull të vogël
  • Pirja e duhanit

  Diagnostifikimi

  Shumica e njerëzve që kanë gërhitës obstruktiv të gjumit. Ata mund të kenë një partner ose të dashur që u thotë atyre se gërhit me zë të lartë. Edhe nëse një person me apnea të gjumit nuk gërhitet, ata mund të përjetojnë simptoma të tjera, të tilla si përgjumja e tepërt e ditës, problemet e përqendrimit ose problemet e kujtesës.

  Një person mund të dëshirojë të diskutojë simptomat e tyre me një mjek, i cili Zakonisht do të rekomandojë një studim të gjumit. Studimi mund të kërkojë që personi të kalojë natën në një strukturë të veçantë, ku profesionistët e mjekësisë do të monitorojnë sa shpesh ata ndalojnë frymëmarrjen gjatë gjumit, si dhe ngopjen e tyre të oksigjenit dhe rrahjet e zemrës. Sidoqoftë, testet e gjumit në shtëpi janë gjithashtu një mundësi dhe po rriten në përdorim. e apnea e gjumit, një studim i gjumit mund të ndihmojë një mjek të përcaktojë nëse një person ka episode të mjaftueshme të frymëmarrjes së çrregulluar, ose ndalesa në frymëmarrje, që apnea e gjumit të jetë e pranishme.

  kur të shihni një mjek

  Nëse një person ka probleme me përgjumjen e tepërt të ditës – për shembull, nëse bien në gjumë në punë ose shkollë – ata duhet të shohin mjekun e tyre. Ata gjithashtu duhet ta shohin mjekun e tyre nëse një i dashur i dëshmon ata që shpesh ndalojnë frymëmarrjen ndërsa flenë.

  Apnea e gjumit mund të jetë një gjendje serioze. Kur një person ndalon frymëmarrjen, zemra funksionon jashtë orarit për të pompuar gjak nëpër trup për të siguruar oksigjenin që trupi nuk merr gjatë episodeve të apnea. Kjo punë shtesë mund të dëmtojë zemrën dhe të çojë në presion të lartë të gjakut dhe probleme të ritmit të zemrës. Kjo makinë përshtatet mbi gojë ose hundë dhe siguron presion shtesë pozitiv të rrugëve të frymëmarrjes për të mbajtur rrugët e frymëmarrjes nga shembja ndërsa një person fle. . Një mjek mund të heqë këto struktura më të mëdha në pjesën e prapme të fytit për të përmirësuar rrjedhën e ajrit.

  Mësoni më shumë rreth apnea e gjumit dhe komplikimet e tij të mundshme këtu. Apnea e gjumit është një gjendje që mund të ndikojë në cilësinë e jetës së një personi dhe shëndetin fizik.

  Sidoqoftë, nëse një person ka apnea të moderuar ose të rëndë të gjumit, ata duhet të shohin një mjek. Ata ndoshta do të duhet të veshin një pajisje CPAP për të mbështetur frymëmarrjen e tyre. >

  error: Content is protected !!
  Call Now Button
  ×